Özlü Sözler, Güzel Sözler, Aşk Sözleri, Anlamlı Sözler, Komik Sözler, Dostluk Sözleri, Manalı Sözler, Düşündüren Sözler, Romantik Sözler, Kısa sözler...

Özlü Sözler | Şems-i Tebrîzî Sözleri | Bu nicelik ve nitelik dünyasının ucunda,\r\nDertli sesiyle konuşan bir adam durmakta! Gözü kartallarınkinden bile daha keskin, yüzü şahididir gönül ateşinin. İç ateşinin yakıcılığı artıyor her zaman, arzuyla dolu bir ruhtan, yanan bir avuç topraktı. Aşk ve sarhoşluktan nasipsiz bilginler, tedavi için nabzını hekim eline verdiler.

Bu nicelik ve nitelik dünyasının ucunda, Dertli sesiyle konuşan bir adam durmakta! Gözü kartallarınkinden bile daha keskin, yüzü şahididir gönül ateşinin. İç ateşinin yakıcılığı artıyor her zaman, arzuyla dolu bir ruhtan, yanan bir avuç topraktı. Aşk ve sarhoşluktan nasipsiz bilginler, tedavi için nabzını hekim eline verdiler.

Şems-i Tebrîzî

Şems-i Tebrîzî ~ Hakiki dost Allah gibi mahrem olmalıdır. Dostun çirkinliklerine, hoşa gitmeyen hallerine tahammül etmeli, hatasından incinmemelidir. Dosttan yüz çevirmemelidir, dosta itiraz etmemelidir. Nitekim rahmeti bol olan Allah kullarının ayıplarından, günahlarından, noksanlarından dolayı onlardan yüz çevirmez. Tam bir inayet ve şefkatle, onlara rızkını verir. İşte garazsız, ivazsız dostluk budur.
Hakiki dost Allah gibi mahrem olmalıdır. Dostun çirkinliklerine, hoşa gitmeyen hallerine tahammül etmeli, hatasından incinmemelidir. Dosttan yüz çevirmemelidir, dosta itiraz etmemelidir. Nitekim rahmeti bol olan Allah kullarının ayıplarından, günahlarından, noksanlarından dolayı onlardan yüz çevirmez. Tam bir inayet ve şefkatle, onlara rızkını verir. İşte garazsız, ivazsız dostluk budur.
Şems-i Tebrîzî
Şems-i Tebrîzî ~ Sevmeye layık olmayanı hatırlayarak değerli etme! Dönmek mi istiyor, bir şans daha verme. Unutma; sevgi yürekli olana yakışır.
Sevmeye layık olmayanı hatırlayarak değerli etme! Dönmek mi istiyor, bir şans daha verme. Unutma; sevgi yürekli olana yakışır.
Şems-i Tebrîzî
Şems-i Tebrîzî ~ Her şey insanoğluna feda iken insanoğlu ise kendine cefa olmuştur.
Her şey insanoğluna feda iken insanoğlu ise kendine cefa olmuştur.
Şems-i Tebrîzî
Şems-i Tebrîzî ~ İnsanlar maşuk aramıyor, bencil duygularına köle arıyor. Köle buluyor ama aşkı bulamıyor.
İnsanlar maşuk aramıyor, bencil duygularına köle arıyor. Köle buluyor ama aşkı bulamıyor.
Şems-i Tebrîzî
Şems-i Tebrîzî ~ Sabretmek, öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder, ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.
Sabretmek, öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder, ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.
Şems-i Tebrîzî
Şems-i Tebrîzî ~ Önce sevgiyi anlayalım...
Önce sevgiyi anlayalım...
Şems-i Tebrîzî
Şems-i Tebrîzî ~ Her insan için bir aşık olma zamanı vardır, bir de ölmek zamanı.
Her insan için bir aşık olma zamanı vardır, bir de ölmek zamanı.
Şems-i Tebrîzî
Şems-i Tebrîzî ~ Dostluk gül olmaktır, yaprağı ile de dikeni ile de.
Dostluk gül olmaktır, yaprağı ile de dikeni ile de.
Şems-i Tebrîzî
Şems-i Tebrîzî ~ Allah senin kapından aşk sarayına bir insan alacaksa, o insana sen nasıl ben seni sevmiyorum dersin?
Allah senin kapından aşk sarayına bir insan alacaksa, o insana sen nasıl ben seni sevmiyorum dersin?
Şems-i Tebrîzî
Şems-i Tebrîzî

Şems-i Tebrîzî (Farsça: شمس تبريزى) ya da tam adıyla Şemsüddîn Muhammed bin Alî bin Melikdâd Tebrîzî (1185-1248), İranlı Azerbaycan Türkü İslam alimi ve mutasavvıf.

 Kopyala

Bu sözü paylaş:

Etiketler: nitelik,dert,gönül