Özlü Sözler, Güzel Sözler, Aşk Sözleri, Anlamlı Sözler, Komik Sözler, Dostluk Sözleri, Manalı Sözler, Düşündüren Sözler, Romantik Sözler, Kısa sözler...

Özlü Sözler | Karl Jaspers Sözleri | Felsefeden ya olağanüstü açıklamalar beklenir, ya da boş Düşüncelerle bir tutularak bir kenara atılır. Felsefeye ya alışılmamış bir Anlamlı insan emeği olarak korkuyla bakılır, ya da düş kurmalardan doğan can sıkıcı konuşmalar diye yergi yağdırılır.

Felsefeden ya olağanüstü açıklamalar beklenir, ya da boş Düşüncelerle bir tutularak bir kenara atılır. Felsefeye ya alışılmamış bir Anlamlı insan emeği olarak korkuyla bakılır, ya da düş kurmalardan doğan can sıkıcı konuşmalar diye yergi yağdırılır.

Karl Jaspers

Karl Jaspers ~ Felsefe yolda olmak demektir.
Felsefe yolda olmak demektir.
Karl Jaspers
Karl Jaspers ~ Din de felsefe de bir inancın izahı olarak hiç bir geçerli bilgi ortaya koymazlaɾ. Fakat onlardan birini seçmek zorundadır insan: ya kendisini otoritenin kollarına atacak, yahut da varoluş, tehlikeyi kendi üzerine alacak. Felsefe ve din arasında biɾ mücadele vaɾdır. Fakat gerçek felsefe ve gerçek din, birbirini anlamasalar da birbirine saygı gösterirleɾ.
Din de felsefe de bir inancın izahı olarak hiç bir geçerli bilgi ortaya koymazlaɾ. Fakat onlardan birini seçmek zorundadır insan: ya kendisini otoritenin kollarına atacak, yahut da varoluş, tehlikeyi kendi üzerine alacak. Felsefe ve din arasında biɾ mücadele vaɾdır. Fakat gerçek felsefe ve gerçek din, birbirini anlamasalar da birbirine saygı gösterirleɾ.
Karl Jaspers
Karl Jaspers ~ İnsan tanrıya dönük bir varlıktır.
İnsan tanrıya dönük bir varlıktır.
Karl Jaspers
Karl Jaspers ~ Bilge insan hiç bir kurala bağlı kalmamalı, dünya ediminden uzak durdurmalıdır, yönetimle ilgilenmemeli ve ölümden sonraki süreç hakkında da kendisini özgür hissetmelidir.
Bilge insan hiç bir kurala bağlı kalmamalı, dünya ediminden uzak durdurmalıdır, yönetimle ilgilenmemeli ve ölümden sonraki süreç hakkında da kendisini özgür hissetmelidir.
Karl Jaspers
Karl Jaspers ~ Felsefe yapmak ölmeyi öğrenmektir.
Felsefe yapmak ölmeyi öğrenmektir.
Karl Jaspers
Karl Jaspers

Karl Theodor Jaspers, (d. 23 Şubat 1883 - ö. 26 Şubat 1969), felsefede varoluşçu akımın teorisyenlerinden Alman filozof ve psikiyatrist. Modern psikiyatri, din felsefesi, tarih felsefesi ve siyaset felsefesinde önemli etkileri olmuştur.

 Kopyala

Bu sözü paylaş:

Etiketler: düşünce,insan,emek