Özlü Sözler, Güzel Sözler, Aşk Sözleri, Anlamlı Sözler, Komik Sözler, Dostluk Sözleri, Manalı Sözler, Düşündüren Sözler, Romantik Sözler, Kısa sözler...

Özlü Sözler | İbn-i Haldun Sözleri | Gayri memnunlar medeniyet kuramazlar.

Gayri memnunlar medeniyet kuramazlar.

İbn-i Haldun

İbn-i Haldun ~ Aklın bir çok mertebeleri var. Önce dış dünyanın id­raki taakkul. Taakkul demek tasavvur demektir, buna akl-ı temyizi de derler. İnsan bu meleke ile faydalıyı za­rarlıdan ayırır.
Aklın bir çok mertebeleri var. Önce dış dünyanın id­raki taakkul. Taakkul demek tasavvur demektir, buna akl-ı temyizi de derler. İnsan bu meleke ile faydalıyı za­rarlıdan ayırır.
İbn-i Haldun
İbn-i Haldun ~ Bil ki kötü ve yerilmiş ahlaktan uzaklaşıp, üstün bir ahlaka ve kişiliğe sahip olmak, ancak kişinin kendisinde bir kemal ve yeterlilik vehmetmesiyle ve insanların kendisinin ilim ve sanatına muhtaç olduğunu hissetmesiyle gerçekleşir.
Bil ki kötü ve yerilmiş ahlaktan uzaklaşıp, üstün bir ahlaka ve kişiliğe sahip olmak, ancak kişinin kendisinde bir kemal ve yeterlilik vehmetmesiyle ve insanların kendisinin ilim ve sanatına muhtaç olduğunu hissetmesiyle gerçekleşir.
İbn-i Haldun
İbn-i Haldun ~ Durumdan duruma geçişler bütünüdür her şey. Bu değişmeler ve geçişler, kişilerde, sürelerde, kent ve kasabalarda olduğu gibi, tüm evrende, ülkelerde, kıtalarda, zamanlarda ve devletlerde de olur.
Durumdan duruma geçişler bütünüdür her şey. Bu değişmeler ve geçişler, kişilerde, sürelerde, kent ve kasabalarda olduğu gibi, tüm evrende, ülkelerde, kıtalarda, zamanlarda ve devletlerde de olur.
İbn-i Haldun
İbn-i Haldun ~ Kalpleri müteferrik olanların akılları birleştirilemez.
Kalpleri müteferrik olanların akılları birleştirilemez.
İbn-i Haldun
İbn-i Haldun ~ İlim bir kuyu, tartışma ise onun kovası gibidir.
İlim bir kuyu, tartışma ise onun kovası gibidir.
İbn-i Haldun
İbn-i Haldun ~ Her akıl, gücünün yetmediği ve idrak edemediği şeyleri inkar eder.
Her akıl, gücünün yetmediği ve idrak edemediği şeyleri inkar eder.
İbn-i Haldun
İbn-i Haldun ~ Öğretmenler, bilim sahibi olma yolunda öğrencilerine kitaplarını ezberletirler. Ancak bilimsel tartışmalarla ve münazaralarla, konuları ve sorunları zihinde yerleştirme suretiyle kestirilebileceğini unuturlar.
Öğretmenler, bilim sahibi olma yolunda öğrencilerine kitaplarını ezberletirler. Ancak bilimsel tartışmalarla ve münazaralarla, konuları ve sorunları zihinde yerleştirme suretiyle kestirilebileceğini unuturlar.
İbn-i Haldun
İbn-i Haldun

Ebu Zeyd Abdurrahman bin Muhammed bin Haldun el Hadramî (Arapça: أبو زيد عبد الرحمن بن محمد بن خلدون الحضرمي‎; Abū Zayd ‘Abdu r-Raḥmān bin Muḥammad bin Khaldūn Al-Ḥaḍrami; 27 Mayıs 1332 / Hicrî: 732, Tunus - 19 Mart 1406 / Hicrî: 808, Kahire) veya ta

 Kopyala

Bu sözü paylaş:

Etiketler: gayri,memnun,medeniyet