Özlü Sözler, Güzel Sözler, Aşk Sözleri, Anlamlı Sözler, Komik Sözler, Dostluk Sözleri, Manalı Sözler, Düşündüren Sözler, Romantik Sözler, Kısa sözler...

Özlü Sözler | Diyojen Sözleri | Çeşmeden avucu ile su içen bir çocuk görünce \

Çeşmeden avucu ile su içen bir çocuk görünce "Bu çocuk bana fazladan eşyam olduğunu öğretti" diye haykırıp su çanağını kırmıştır.

Diyojen

Diyojen ~ Diyojen, yıkanmak için bir hamama gider. Görür ki hamam pislik içerisinde. Hamamcıya, ‘yanılıp da bu hamama yıkanmaya gelenler, daha sonra temizlenmek için nereye giderler?’ Diye sorar.
Diyojen, yıkanmak için bir hamama gider. Görür ki hamam pislik içerisinde. Hamamcıya, ‘yanılıp da bu hamama yıkanmaya gelenler, daha sonra temizlenmek için nereye giderler?’ Diye sorar.
Diyojen
Diyojen ~ Büyük İskender Korinthos`ta \
Büyük İskender Korinthos`ta "Bir dileğin var mı?" diye sorunca "Gölge etme, başka ihsan istemem" demiştir.
Diyojen
Diyojen ~ Yeryüzünde öğretmenlikten başka onurlu bir meslek tanımıyorum.
Yeryüzünde öğretmenlikten başka onurlu bir meslek tanımıyorum.
Diyojen
Diyojen ~ Dyojen’e bir adamın ne kadar akıllı olduğunun nasıl anlaşıldığını sordular. Yanıtı kısa oldu;\r\n“Konuşmasından” dedi.\r\nBir soru daha sordular “Peki adam ya hiç konuşmazsa”\r\nDyojen’in yanıtı bu kez şöyle oldu\r\n“ O kadar akıllı olanı henüz yok dünyada.”
Dyojen’e bir adamın ne kadar akıllı olduğunun nasıl anlaşıldığını sordular. Yanıtı kısa oldu; “Konuşmasından” dedi. Bir soru daha sordular “Peki adam ya hiç konuşmazsa” Dyojen’in yanıtı bu kez şöyle oldu “ O kadar akıllı olanı henüz yok dünyada.”
Diyojen
Diyojen ~ Büyük İskender diyojen’i, birbiri üstüne yığılmış insan kemikleri içinden bir şey ararken görür ve ne yaptığını sorar. Diyojen, ‘babanızın kemiklerini arıyorum, ama hangisinin kölelere, hangisinin babanıza ait olduğunu kestiremiyorum’ der.
Büyük İskender diyojen’i, birbiri üstüne yığılmış insan kemikleri içinden bir şey ararken görür ve ne yaptığını sorar. Diyojen, ‘babanızın kemiklerini arıyorum, ama hangisinin kölelere, hangisinin babanıza ait olduğunu kestiremiyorum’ der.
Diyojen
Diyojen

Diyojen (Diogenes) (Yunanca: Διογένης ὁ Σινωπεύς), MÖ 412 (ya da MÖ 404) - MÖ 323 yılları arasında yaşamış Kinik felsefesinin öncüsü ünlü filozoftur. Sinop'ta doğmuş Korint'de ölmüştür. Sinoplu Diyojen ve Kinik Diyojen olarak da bilinmektedir. Diyoje

 Kopyala

Bu sözü paylaş:

Etiketler: çeşme,çocuk,eşya